Історія появи весонаблюдателей іде своїми коренями в 1961 рік. Саме тоді гладка домогосподарка Джин Нидеч, що проживала в США, виявила, що вага її практично досяг позначки в 100 кілограм, і вирішила прийняти екстрені заходи. Схуднути поодинці – болісний і сумний процес, тому Джин запросила до себе кілька повних подруг і запропонувала худнути разом. Жінки вирішили проводити щотижневі зустрічі для порівняння результатів та обміну досвідом. Через пару місяців чисельність їх компанії зросла до 40 осіб, а втрата Джин 32 кілограм спонукала сотні людей приєднатися до цього клубу. У 1963 році було засновано та зареєстровано перше товариство весонаблюдателей Weight Watchers.
Сутність харчування весонаблюдателей досить проста, але в той же час ефективна. Всі продукти харчування кваліфікуються за спеціальною шкалою балів, тобто кожного продукту харчування залежно від способів його приготування відповідає певна кількість балів. Визначаються щоденні норми споживання. Чим більше важить людина, тим більше балів він може собі дозволити. Так, наприклад, при вазі в 101 кг людина повинна з’їдати на 26 балів, а при вазі 90 кг – тільки 22. Процес схуднення в такому випадку відбувається дуже плавно, не викликаючи серйозного морального дискомфорту і позбавляючи худне від постійного відчуття голоду.
Якщо у вихідні весонаблюдатель планує відвідування ресторану та пивного бару, в яких, природно, він не буде рахувати бали, пропонується накопичити резерв за попередні дні. Тобто недоїдати кожен день по 1-2 бали, накопичити 10 бальний резерв і сміливо вирушати на вечірку.
Порядок класифікації балів не дуже відрізняється від інших дієт. Фрукти і овочі мають найнижчі показники (0-1 бал), хлібобулочні вироби (3-4) і так далі. Так само має значення їх кількість. Наприклад, 3 бали відповідають 100 гр певного продукту, відповідно, за 300 гр буде нараховано 9 балів.
Як і будь-яка інша дієта, харчування весонаблюдателей має свої принципи і правила:

  • Дробове харчування. Протягом дня весонаблюдетель повинен приймати їжу не менше 4-5 разів, не допускаючи голодних станів. За один прийом їжі з’їдається одне блюдо.
  • Кращі продукти. При складанні раціону харчування рекомендується віддати особливу перевагу молочним продуктам, овочам, фруктам і ягодам. При цьому перші 100 гр овочів або фруктів будуть оцінені у 0 балів, а кожні наступні 100 гр будуть додавати по балу при розрахунку споживання.
  • Споживання великої кількості рідини. Мінімальна кількість випитої води не повинна бути менше 1,5 літрів.
  • Дотримання загальних дієтичних правил. Рекомендується відмова від насолод і борошняних виробів (але не забороняється). Зате строго заборонено використовувати цукрозамінники. Регламентується прийом стимулюють збільшення ваги продуктів: копченостей, ковбас, цукерок, алкоголю, фастфуду. На ці шкідливості дозволяється витрачати тільки 14 балів тиждень, не за один день і не на один продукт.
  • Якісний зміст прийнятої їжі. За кожен прийом їжі рекомендується приймати 50% їжі рослинного змісту, 25%- білкового, 25% — злакового.
  • Оцінка витрачених балів. Під час фізичних навантажень бали можна списати. Тобто, пробігши 10 км, весонаблюдатель може дозволити собі з’їсти на 5 балів на день більше.
  • Ведення спеціального щоденника. Це обов’язкова умова. У щоденнику записується витрата і прихід балів, види їжі і фізичних навантажень, фіксується щотижневий прогрес.
  • Щотижневі зустрічі з однодумцями. Весонаблюдатели зустрічаються особисто або спілкуються за допомогою онлайн конференції один раз в тиждень. Це обов’язкова умова. Такі зустрічі допомагають людям зрозуміти, що вони не самотні у своєму процесі схуднення, порівняти результати і дізнатися щось корисне.

У цілому дієта весонаблюдателей не сильно відрізняється від загальноприйнятих щадних дієт для втрати ваги. Єдиним великим мінусом можна назвати високу вартість членства в цьому клубі.