Напевно, багатьом знайома ситуація, коли не виходить згадати, чим саме вони з’їдали на роботі протягом тижня. А адже це, часом, може дати відповідь на багато запитань: звідки ця алергічний висип, чому з’явився метеоризм, звідки 5 зайвих сантиметрів на стегнах. А вирішити ці питання запросто може допомогти щоденник харчування.

Кому потрібен щоденник харчування?

З точки зору медицини, щоденник харчування дозволяє спостерігати за харчовими реакціями і зміною стану організму під дією змін у раціоні харчування. Найчастіше це потрібно алергікам, у яких тільки належить визначити алерген. Іноді таких спостережень буває достатньо, щоб встановити причину реакції і без дорогих проб на всі групи алергенів. Також такий облік необхідний людям, з порушенням інсулінового обміну, потенційним діабетикам. Ну, і найчисленніша категорія, яким такий спосіб обліку був би корисний – це люди, які прагнуть скинути зайву вагу і страждаючим некритичними розладами харчової поведінки (а частіше люди зі слабкою силою волі). Завдяки конспектування всього з’їденого, людина бачить кількість і обсяг своїх перекусів, які він забуде вже через пару годин. Крім того, завдяки цим записам можна визначити збалансованість раціону, харчові звички і спланувати оптимальну схему харчування. Щоденник правильного харчування для схуднення відіграє важливу роль у досягненні поставленої мети завдяки можливості оцінити свій раціон і підняти мотивацію.

Як вести щоденник харчування?

Для ролі щоденника підійде будь-яка зошит, блокнот, щоденник. Зручно буде, якщо один день буде займати одну сторінку. Кожен день датується, всі прийоми їжі підписуються, вказується час прийому. Іноді тільки цього вже достатньо, щоб виявити, що людина, яка веде щоденник, їсть щогодини і просто скоротити кількість перекусів і додати нормальних прийомів їжі.
Кожен раз, коли щось з’їдається, потрібно вносити відповідний запис. В ній необхідно вказувати що, коли і в якій кількості було з’їдено. Також рекомендується підраховувати поживну цінність спожитих продуктів. Це діє витверезний на любителів солодкого, тому що отримані цифри іноді навіть змушують задатися питанням: «А як я ще в двері-то проходжу?».
Важливо оцінювати і свій психологічний стан. Наприклад, хороший ефект дає практика зазначення причини прийому їжі. Є думка, що запис «Я був (була) дуже голодний» буде зустрічатися тільки в половині випадків. У дівчат лідером може стати причина «Так солоденького хочеться…», оскільки в увазі особливостей гормонального фону у жіночої статі частіше спостерігається тяга до солодкого. Не менш важливо оцінювати і свій апетит вчасно прийому їжі. Це дасть можливість навчитися краще розуміти свій організм і прийти до того, щоб їсти тільки тоді, коли голод вже досяг нормального рівня.
В кінці дня здійснюється підведення підсумків: скільки калорій було прийнято з їжею, яке процентне співвідношення білків, жирів і вуглеводів в денному раціоні, були джерела вітамінів, мінералів і мікроелементів в з’їдених стравах. Також це дозволить визначити харчову цінність перекусів. Як правило, саме вони – головна причина зайвої ваги і проблем з шлунком.

Потрібен щоденник харчування струнким людям?

Справа в тому, що правильний, оптимальний вагу сам себе не підтримає. Тому, для збереження фігури, слід скласти індивідуальний раціон харчування, а краще навіть готове меню. Його також можна відобразити в щоденнику. Це дозволить вирішити відразу декілька проблем:

  • Не потрібно кожен день піклуватися про те, що готувати сьогодні;
  • Можна організовано закупити продукти відповідно до складеного меню, що дозволить уникнути додаткових походів у магазин і спокуси купити щось смачне, але незаплановане і некорисне;
  • Буде набагато менше спокус приготувати щось не дуже корисне, оскільки завчасно складене меню передбачає приготування здорової і корисної їжі;
  • Завжди можна проаналізувати відхилення від плану харчування, визначити в які проміжки часу відбуваються ці «міні-зриви» і подбати про те, щоб під рукою був корисний і смачний перекус, вкладається в нормативи харчування;
  • Підвищувати мотивацію, спостерігаючи за днями, в які вдалося дотримати баланс у прийомах їжі;
  • Коригувати раціон, в разі необхідності і наочно бачити реакцію організму на нього;
  • Виробити режим харчування по годиннику, що суттєво покращує роботу шлунково-кишкового тракту і допомагає нормалізувати обмін речовин.

Ці і багато інші позитивні моменти будуть вагомою підставою для того, щоб щоденник правильного харчування для схуднення поступово став щоденником харчування здорового і привабливого людини.