Заняття спортом давно стали долею не тільки тих, хто мріє про олімпійські рекорди, і про тих, хто просто хотів би бути здоровим, красивим, сильним і витривалим. Цього всього не можна купити, вкрасти, або позичити – це все можна заробити працею над самим собою, боротьбою зі своєю лінню і страхом. Але щоб вправи приносили користь, потрібно подбати про якісну енергетичної підхарчування свого організму.

Треба їсти, займаючись спортом для схуднення?

Щоб відповісти на це питання, потрібно хоч трохи розуміти, як працює людський організм. Для будь-якої дії, так само найдрібнішого, наприклад моргання, необхідна енергія. Вона безперервно витрачається на дихальні рухи, роботу серця, діяльність мозку, скорочення стінок травної системи. Тому навіть у стані спокою людина спалює паливо. Коли ж він починає йти, чи навіть втекти, то витрата палива стрімко зростає. А коли він йде в спортивний зал і починає не тільки займатися кардіо-тренуваннями, але підключає і силові заняття – витрати зростають ще більше. Саме на цьому механізмі і базуються всі заняття для схуднення. Якщо енергії трохи недодати, то тіло буде отримувати її із запасів організму. Може тоді можна просто не є, тиждень сидіти в спортзалі і вже через тиждень милуватися своїм струнким станом у дзеркалі? А ось і ні! Наш організм дуже хитрий і дивно влаштований – він не буде все брати з запасів, а тільки невеликий відсоток. Якщо ж йому не дати взагалі енергії, то відчуттям слабкості він просто укладе голодуючого в ліжко вже через кілька днів, оскільки буде берегти жирок для забезпечення енергією життєвих процесів. І маленьке примітка для тих, хто планує худнути без спорту – без навантажень на дієті організм спочатку спалить м’язову тканину і тільки потім візьметься за жирову, тому целюліт буде на місці навіть при хороших відвіси. Тому, навіть дуже товстим спортсменам треба стежити за регулярними надходженнями якісної енергії в організм.

Що може послужити джерелом енергії в харчуванні?

Для початку розглянемо в принципі всі джерела енергії в їжі. Ще їх називають вуглеводами і їх є кілька видів:

  • Прості – глюкоза, галактоза, фруктоза та їх сполуки;
  • Складні – крохмаль і харчові волокна.

Прості являють собою швидкі джерела енергії – при їх попаданні в організм рівень глюкози підвищується дуже швидко, на її розщеплення викидається досить значна доза інсуліну. Цей гормон допомагає цукру в крові перетворитися в чисту енергію, яка буде витрачена. Але її виділяється настільки багато відразу, що неминуче залишаються надлишки. Ось вони і відправляються в сховище зайвих ресурсів – жирові депо, які утворюють ці ненависні складки на талії і стегнах. Саме тому простих вуглеводів потрібно намагатися уникати і вживати по мінімуму. Вони гарні, тільки коли потрібно швидко підняти рівень цукру в крові, і то їх для цього потрібно небагато. Інша справа – складні вуглеводи. Ці джерела життєвих сил викликають дуже неквапливий зростання рівня цукру і плавний викид інсуліну. В таких умовах не буде вироблятися занадто багато енергії одразу, вона буде виділятися поступово, встигаючи переробиться організмом без залишку. Якщо ж закласти в меню з невеликим дефіцитом (а організувати його можна, піднявши рівень фізичної активності), то ці самі жирові склади почнуть скупий рукою відсипати свої запаси, тим самим зменшуючись в обсягах. Такий вид вуглеводів є ідеальним варіантом для тих, хто стежить за своєю зовнішністю і здоров’ям. Якщо виникло питання «при чому тут здоров’я?», то відповідь проста. Часті і різкі скачки глюкози можуть стати причиною розвитку цукрового діабету, який позбавляє життя 4 мільйони людей щорічно.

Де ж шукати ці «правильні» вуглеводи?

Джерел складних вуглеводів не так вже й мало, тому скласти збалансоване меню не складе великої праці:

  • Всі види круп;
  • Картопля;
  • Крохмалисті овочі – буряк, морква, гарбуз;
  • Бобові.

Із зазначених продуктів можна приготувати масу корисних страв та гарнірів, складових енергетичне харчування для спортсменів. Крім того, ніхто не забороняє є прості вуглеводи, але їхня масова частка не повинна перевищувати 10-15% від усієї їх кількості. Якщо ж є проблеми з складанням меню під свій рівень навантаження або приготуванням страв, то можна скористатися сервісами доставки здорового харчування. Наприклад, компанія Grow Food пропонує своїм клієнтам на вибір декілька варіантів меню в залежності від ступеня фізичної активності. Ці комплекси повністю збалансовані за співвідношенням білків, жирів і вуглеводів, причому останні містяться переважно в крупах, борошні грубого помелу і овочах. Замовляючи різноманітне меню на цілий тиждень, ви отримаєте не тільки повноцінний раціон, але й смачні і незвичайні страви.