Як ви думаєте, чи небезпечно сидіти на дієті? Хтось скаже, що ні, хто-то – так, і всі будуть праві. Дієта дієті різні, і серед них трапляються такі, які можуть завдати реальної шкоди здоров’ю. Так чи існує ефективна дієта без шкоди для здоров’я і як вона виглядає? Спробуємо відповісти на це питання.

Що можна назвати дієтою?

Відразу поспішаємо повідомити, що ми противники нездорового схуднення, «шоко-дієт» та інших екстремальних експериментів зі своєю вагою. Дієтою називають особливу систему харчування, яка спрямована на забезпечення організму всіма необхідними речовинами з урахуванням його індивідуальних особливостей і реалізацію тих або інших терапевтичних або профілактичних цілей. Її може призначати як лікар, так і сама людина, приймаючи рішення, наприклад, трохи скинути вагу. В принципі, в основному, заради схуднення люди і починають дотримуватися тих чи інших систем харчування.
Розглядати ми будемо тільки дієти, спрямовані на корекцію ваги, і переважно на його зниження. Їх раціон організований так, що кількість енергії, що надходить нижче, ніж обсяг витрачається. За рахунок дефіциту калорій відсутня частина витягується з наших «запасиков» на боках і животі. Але якби все було так просто…

Чому деякі дієти шкодять?

Виявляється, дуже велике значення має те, з чого саме ми отримуємо енергетичний потенціал. Наприклад, харчуючись переважно жирною їжею з низьким вмістом білків і вуглеводів, навіть лягаючи в планований калораж, ми не будемо спостерігати бажаного ефекту. Вага, можливо, і почне знижуватися, але буде спостерігатися «обвисання». Це пов’язано з нестачею протеїну, що призводить до зменшення м’язової маси. Крім цього, від нестачі білка сильно погіршиться стан шкіри, волосся, нігтів. Переважання вуглеводної їжі також не дасть доброго результату. Але і виключно білком харчуватися теж не варто. Отже, висновок – дієта повинна бути збалансованою.
Ще один ворог здоров’я – монодієти. Вони припускають «сидіння» на одному продукті протягом деякого часу (в середньому 1-2 тижні). Такий раціон швидко набридає, підвищує ризик психологічного зриву і «зажора». Але його небезпека криється у відсутності більшості важливих елементів – вітамінів і мінералів. Спостереження лікарів вже однозначно підтвердили шкідливість тривалих монодієти (розвантажувальні дні не в рахунок, про них іншим разом). Ще один висновок – меню повинно бути різноманітним.
І останній ворог – виснаження. Справа в тому, що у всіх є свій базовий метаболізм – кількість енергії, яка витрачається на життя — дихання скорочення серця та інші процеси. Якщо харчуватися нижче цього порога, можна отримати зворотний ефект і набирати вагу навіть від досить скромної їжі. Це пов’язано з тим, що організм переходить в «екстремальний режим і просто економить на чому тільки може. Тому, раціону повинно вистачати на підтримання обміну речовин.

Правила здорової дієти

Отже, знаючи про основних шкідливих факторах, можна уявити, на які правила спирається ефективна дієта без шкоди для здоров’я:

  • Різноманітність – страви і продукти повинні бути різними;
  • Збалансованість – має дотримуватися приблизне співвідношення 50% вуглеводів-30% білків-20% жирів;
  • Кількість калорій в день не повинна бути нижче базової метаболізму (близько 1000-1200);
  • Вуглеводи повинні бути складними, а жири – рослинними;
  • Уникати напівфабрикатів і готових продуктів;
  • Намагатися готувати прості страви, наприклад, овочі просто відварити, а не смажити їх ще потім в клярі;
  • Їсти більше сирих овочів і фруктів;
  • Пити побільше води;
  • Не забувати про рибу і молочні продукти помірною і низької жирності.

Щиро сподіваємося, що ці правила не тільки поліпшать вашу фігуру, але і збережуть здоров’я.